Droga powiatowa nr 1882B między miejscowościami Żebry Okurowo i Brzózki została przebudowana. Z tej okazji odbyło się uroczyste otwarcie drogi. Blisko 60 lat tutejsi mieszkańcy czekali na taką zmianę.

Stan użytkowanej dotychczas drogi opisała Sołtys wsi Okurowo Justyna Zduńczyk.

„Droga wyglądała bardzo tragicznie, ciężko było przejechać, były duże dziury, najgorzej było wiosną i jesienią. Obecnie wszystko się poprawiło. Mieszkańcy wsi Okurowo długo czekali na drogę, około 60 lat.” – powiedziała Justyna Zduńczyk.

Znaczenie dróg jak również i tej drogi dla regionu i powiatu zaprezentował Starosta Kolneński Tadeusz Klama.

„Inwestujemy w służbę zdrowia w oświatę, ale głównym nurtem inwestycyjnym są drogi. W tej kadencji mamy wykonane 60 kilometrów dróg za kwotę ponad 80 milionów złotych. Ciągle projektujemy i mamy już podpisane umowy na wykonanie kolejnych dróg.

Dzisiaj jesteśmy na przebudowanej drodze tak długo oczekiwanej przez Państwa. Służy ona przede wszystkim mieszkańcom okolicznych miejscowości, ale również traktujemy ją jako drogę tranzytową dla innych. Między innymi dla tych, którzy korzystają z gruntów użytków rolnych poza granicą naszego powiatu i położonych na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Myślę, że ta droga dobrze będzie służyła następnym pokoleniom oraz wpłynie na rozwój Gminy Kolno i całego Powiatu Kolneńskiego.” – powiedział Tadeusz Klama.

O szczegółach związanych ze zrealizowaną inwestycją  wypowiedział się Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kolnie Grzegorz Kulągowski.

„W ramach realizacji tej inwestycji została wykonana nawierzchnia asfaltowa o szerokości od 5,5 do 6 metrów na odcinku 3,5 kilometra. Zostały wykonane nowe pobocza, rowy, zjazdy, przybudowano skrzyżowania z drogami gminnymi jak i wewnętrznymi oraz ustawiono nowe oznakowanie pionowe.

Przez ostatnie 10 lat była ona żwirowana. Były to bardzo duże koszty utrzymania i nigdy nie osiągnęła standardu jaki ludzie sobie życzyli.” – powiedział Grzegorz Kulągowski.

Przebudowa i modernizacja była możliwa dzięki pozyskanemu przez samorząd powiatu dofinansowaniu – mówił Poseł na Sejm Kazimierz Gwiazdowski.

„Wybierają te najbardziej potrzebne inwestycje w swoim powiecie, czy gminie i dzięki temu poprawia się komfort osób poruszających się po tych drogach. Ale gdyby nie było tych środków rządowych, te drogi by jeszcze czekały.” – mówił Kazimierz Gwiazdowski.

Pieniądze na realizację tej inwestycji mogły zostać pozyskane, gdyż rząd polski oraz województwo podlaskie zmieniły podejście do dystrybucji środków – mówił Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Adam Wojciech Sekściński.

„Model polaryzacyjno-dyfuzyjny, jaki był prezentowany za poprzednich rządów, jak i Platformy Obywatelskiej, dzisiaj jest odwrócony. Dzisiaj nie tylko inwestujemy w aglomeracje i duże miejscowości, ale i to co jest dookoła, i nie zostawiamy samym sobie. Inwestujemy środki w miejscach, gdzie są wymagane.” – powiedział Adam Wojciech Sekściński.

Wartość zrealizowanej inwestycji wyniosła 7, 227 tys. zł z czego 5 milionów pochodziło z dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wkład własny powiatu wyniósł 2 228 tys. zł.