Wicestarosta Karol Pieloszczyk wziął udział w Gminnym Dniu Pamięci w Turośli 8 listopada 2019r, by upamiętnić ludzi, którzy walczyli o Polskę oraz mieszkańców Gminy Turośl wywiezionych do obozów koncentracyjnych 8 lipca 1944 roku.

Msza Święta w kościele pw.  św. Jana Chrzciciela w Turośli rozpoczęła uroczystość po której złożono kwiaty przy pomniku poświęconym mieszkańcom Gminy Turośl poległych w czasie II Wojny Światowej.

Uroczystość ta  została ubogacona spektaklem „Droga do wolności…” oraz dwiema wystawami czasowymi. Pierwsza poświęcona stanowi wojennemu z 13 grudnia 1981 roku, druga nazywała się „Piłsudski – Niepodległa – Sybir. Pamięć Sybiru w Niepodległej”.

W uroczystościach udział wzięli: Poseł na Sejm RP Bernadeta Krynicka, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Wicestarosta Kolneński Karol Pieloszczyk, grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie oraz goście. Organizatorami obchodów byli: Wójt Gminy Turośl, Gminny Ośrodek Kultury w Turośli oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. J. Twardowskiego w Turośli.