Dzień Samorządu Terytorialnego

To były pierwsze wolne wybory w Polsce po II Wojnie Światowej. Nie wybieraliśmy wtedy posłów, czy prezydenta kraju, ale właśnie naszych reprezentantów w radach gmin i miast. 27 maja 1990 roku odbyły się Wybory Samorządowe i pierwszy raz od kilkudziesięciu lat mogliśmy sami wybrać, kto będzie nas reprezentował. Na pamiątkę tych wydarzeń od 2000 roku obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego.

“30 lat temu, 27 maja 1990 roku pierwszy raz w wolnej Polsce mieliśmy możliwość wybrania swoich reprezentantów do rad gmin i miast. To było wielkie święto demokracji. Wybieraliśmy wtedy ludzi, którzy będą nas reprezentowali we władzach naszych lokalnych ojczyzn. Decydowali o ich przyszłości i rozwoju. I taką rolę powierzamy im do dzisiaj.” mówi Starosta Kolneński, Tadeusz Klama.

Samorząd terytorialny stał się nową formą rządzenia. Zamiast dotychczasowego centralnego zarządzania krajem,  możliwość decydowania i współtworzenia najbliższego otoczenia przez lokalne wspólnoty. Rozpoczął się czas wielkich inwestycji – budowy dróg, szpitali, szkół, sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, boisk czy hal sportowych. A co za tym idzie poprawy warunków i jakości życia mieszkańców.

“Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego chcę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim, którzy współtworzą samorząd i pracują dla dobra lokalnych społeczności.

Pracownikom samorządowym w starostwie i jednostkach organizacyjnych, urzędnikom gmin i miast, radnym, pracownikom kultury, szkół i pracownikom społecznym. Życzymy pomyślności w realizacji interesów oraz potrzeb mieszkańców Powiatu Kolneńskiego.

Dziękuję za zaangażowanie, troskę o rozwój naszego powiatu, dobre decyzje i kreatywne pomysły. Niech każdy kolejny rok przynosi sukcesy i satysfakcję z dobrze wykonanej pracy” - dodaje Tadeusz Klama.