100. rocznica Bitwy pod Lemanem była okazją do modlitwy, okolicznościowych przemówień i pokazu rekonstrukcji historycznej. Upamiętniona została bitwa, do której doszło 25 sierpnia 1920 roku.

Uczestnicy rocznicowej uroczystości zebrali się wokół pomnika upamiętniającego pomordowanych żołnierzy w 1920 roku. Uroczystość rozpoczęła polowa Msza Święta. Po mszy zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia. Złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem zakończyło część oficjalną.

Starostwo Powiatowe w Kolnie reprezentował wicestarosta Karol Pieloszczyk.

Rekonstrukcja fragmentu bitwy pod Lemanem w wykonaniu Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie zakończyła uroczystość.

Rys historyczny

Bitwa pod Lemanem to jeden z ostatnich epizodów wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Pod wsią Leman nad granicą z Prusami Wschodnimi oddział 55 polskich żołnierzy osłaniał odwrót batalionu kowieńskiego pułku strzelców. Po wykonaniu zadania żołnierze ci próbowali wydostać się z okrążenia. Nie udało im się. Pojmanych żołnierzy Kozacy okrutnie wymordowali. Na rzeź polskich żołnierzy kazali patrzeć mieszkańcom miejscowości. Ocalał tylko jeden kawalerzysta.