Opiniowanie
OPINIOWANIE
Poradnia wydaje opinie w sprawach:
- przyspieszenia rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego;
- odroczenia rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego;
- promocji dziecka z klas I-III w trakcie roku szkolnego do klasy programowo wyższej ;
- realizacji rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem albo oddziałem przedszkolnym);
- realizacji obowiązku szkolnego poza szkołą;
- objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu;
- objęcia dziecka pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole lub placówce oświatowej;
- dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom;
- zwolnienia ucznia z wadą słuchu lub głęboką dysleksją z nauki drugiego języka obcego;
- potrzebie kontynuowania edukacji w klasie terapeutycznej;
- potrzebie objęcia ucznia/ dziecka pomocą w formie zindywidualizowanej ścieżki kształcenia/ zindywidualizowaną ścieżką realizacji rocznego przygotowania przedszkolnego
- udzielania zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki;
- przyjęcia ucznia gimnazjum do oddziału przysposabiającego do pracy;
- ograniczonych możliwości wyboru kierunku kształcenia;
- pierwszeństwa w przyjęciu ucznia z problemami zdrowotnymi do szkoły ponadgimnazjalnej; braku przeciwwskazań do wykonywania pracy lub innych zajęć zarobkowych;
- wczesnego wspomagania rozwoju (ten rodzaj opinii wydaje Zespół Orzekający – przebieg procedury jest taki jak przy wydawaniu orzeczenia);
- innych określonych w przepisach;
- poradnia może wydawać opinie także w innych sprawach, niż określone w przepisach, związanych z kształceniem i wychowaniem dzieci i młodzieży.
Opinie wydaje się na wniosek rodzica/ opiekuna prawnego. Korzystanie z pomocy udzielanej przez Poradnię jest dobrowolne i nieodpłatne.
Jak uzyskać opinię?
- Należy zgłosić dziecko do poradni poprzez złożenie Wniosku na badanie.
- Z osobą składającą wniosek skontaktuje się telefonicznie pracownik poradni –by ustalić termin spotkania/ badania (jeśli tak się nie stanie, prosimy o kontakt z sekretariatem tel. 862782181).
- Do wniosku o badanie należy dołączyć określone dokumenty (np. zeszyty szkolne, zaświadczenie lekarskie, informację wychowawcy).
- Zgłosić się ze zdrowym (nie w stanie infekcji), wypoczętym, wyspanym, najedzonym dzieckiem na badanie psychologiczne i pedagogiczne w wyznaczonym wcześniej terminie. Po badaniu psycholog, pedagog lub logopeda udzielają porady dotyczącej dalszej pracy z dzieckiem.
Ważne:
Potrzebne druki (wniosek, informacja z placówki i inne) znajdują się w sekretariacie Poradni oraz w zakładce „ Druki do pobrania ”